Historia Klubu

1993-1998

Początki taekwon-do w Świdnicy to rok 1993 kiedy to instruktor Piotr Gąsior założył Klub Taekwon-do „Gryf”. Pierwsze treningi prowadzone w sali gimnastycznej SzP nr 15 w Świdnicy wzbudziły wśród młodzieży duże zainteresowanie. W krótkim czasie liczba członków Klubu znacznie wzrosła, powstały nowe sekcje (Żarów, Jaworzyna Śl, Dzierżoniów i Wałbrzych). Klub „Gryf” Świdnica na przełomie lat 1993 / 1998 zdobywał medale na zawodach krajowych i międzynarodowych, był organizatorem licznych turniejów i obozów letnich (do najbardziej znanych należą obozy organizowane w miejscowości Olecko na Mazurach). W 1996 roku w konkursie organizowanym przez gazetę „Wiadomości Świdnickie” na najpopularniejszego trenera i sportowca roku Piotr Gąsior jako trener zdobył drugie miejsce, a Wioletta Błaszczyk jako zawodniczka była szósta. Kilkuletnia działalność w Świdnicy Piotra Gąsiora to w owym czasie jeden z najbardziej utytułowanych klubów w Polskiej Unii Taekwon-do, to siedem osób z mistrzowskim stopniem 1 Dan i jedna osoba ze stopniem 2 Dan (Krzysztof Zieliński – wielokrotny Wicemistrz i Mistrz Polski, brązowy medalista z mistrzostw Europy).

1998-2002

W roku 1998 Klub zawiesił działalność, a próby jego reaktywacji w latach 1999-2002 kończyły się niepowodzeniem.

2002-2005

Dopiero w roku 2002 Krzysztof Zieliński z powodzeniem rozpoczął prowadzenie zajęć w SzP nr 15, a ich kontynuacją z powodu wyjazdu Krzyśka za granicę musiał zająć się Waldemar Zdebski. Waldek w tym samym roku robi uprawnienia instruktorskie i rejestruje Klub jako Uczniowski Klub Sportowy Taekwon-do „Gryf”.

2005-2011

Z powodu likwidacji SzP nr 15 Klub przenosi swoją działalność do SzP nr 6 na ulicy Wodnej.  Od początku swojego istnienia aż do tej pory Klub współpracuje z Polską Unią Taekwondo (obecnie Związek Sportowy Polska Unia Taekwondo).

Na przestrzeni lat 2002- 2011 nasi zawodnicy zdobywali trofea na zawodach krajowych i międzynarodowych. Do najbardziej utytułowanych należą Paweł Król, Marcin Miszkiel, Angelika Janasz, Michał Janasz, Karol Bąkowski oraz Arkadiusz Osienienko. Niewątpliwie oprócz ciężkiej pracy zawodników i zaangażowaniu trenerów na osiągnięte wyniki miało wpływ wsparcie finansowe ze strony Starostwa Powiatowego w Świdnicy oraz Urzędu Miasta Świdnica zarówno w postaci dotacji jak i programów stypendialnych dla samych zawodników.

2012

We wrześniu 2012 roku dzięki inicjatywie dwóch trenerów Waldemara Zdebskiego i Tomasza Stemplewskiego powstaje w Klubie sekcja o profilu MMA, która opiera się na czterech stylach walki – Taekwondo, Jiu Jitsu, Judo i Muay Thai. Treningi prowadzone są w SzP nr 6, zaraz po grupie młodszej sekcji Taekwondo. Od początku istnienia sekcja rozwija się dynamicznie zarówno pod względem liczby ćwiczących jak i postępów czynionych przez samych ćwiczących.