Rozciąganie dynamiczne nóg

Rozciąganie dynamiczne wykonujemy przed treningiem kopnięć. Można je wykonywać również jako samodzielne ćwiczenie praktycznie codziennie w wersji od 1 do 3 serii. Wykonane z rana w łagodniejszej wersji, czyli jedna luźna seria, przywraca naturalną długość mięśni, która została zredukowana przez organizm podczas snu.
Oczywiście przed rozciąganiem dynamicznym należy zrobić rozgrzewkę (luźny trucht, przeplatanka, rotacja w stawach itp.).
Rozciąganie dynamiczne może być wykonywane przez wszystkie grupy wiekowe.

Pierwsze ćwiczenie – wymach nogi w przód

Od początku do końca ciągniemy prostą nogę.

 

Drugie ćwiczenie – wymach nogi w bok

W tym ćwiczeniu również od początku do końca ciągniemy prostą nogę. Należy też zadbać aby był to rzeczywiście wymach w bok, a nie w tył, czyli robimy go bez tzw. włożenia biodra (pośladki powinny być lekko wypchnięte w tył).

Trzecie ćwiczenie – wymach nogi w tył

W tym ćwiczeniu w końcowym momencie zginamy nogę w kolanie tak jakbyśmy chcieli kopnąć się w tył głowy.

Ćwiczenia wykonujemy w dwóch lub 3 seriach po 10 wymachów każdego ćwiczenia na każdą nogę, przy czym pierwszą serię wykonujemy luźno, natomiast drugą i trzecią staramy się zrobić jak najwyżej.

Rozciąganie dynamiczne przywraca naturalną długość „zastanego” mięśnia, a nawet lekko ją powiększa przy zachowaniu cały czas jego dynamiki i siły.
Po takim rozciąganiu jesteśmy w stanie wykonywać techniki nożne w dłuższym okresie np. na zawodach kiedy mamy kilka walk rozwleczonych w czasie.

Ćwiczenia i sposób ich wykonywania pochodzą z książki: „Stretching. Trening gibkości.” Thomas Kurz